Aybars Tekcan, Ortopedi, Ortopedi Ve Travmatoloji, OrtopediVeTravmatoloji

Yarım Diz Protezi Nedir?

Diz eklemi uyluk kemiği (femur), baldır kemiği (tibia) ve diz kapağı kemiği (patella) arasında oluşan bir eklemdir ve 3 bölümden oluşur. Bunlar iç ve dış kompartmanlar ile diz kapağı kemiği (patella) ile uyluk kemiği (femur) arasında oluşan patellofemoral eklemdir. Bu üç kompartmandan birinde artroz (kreçleme) oluştuysa, diz ekleminin tek bölümüne konulan protezlere yarım diz protezi denir.

Total (tam) diz protezleri ile arasındaki fark nedir?

Tam diz protezinde diz ekleminin 3 bölümünün en az 2’sine metalik implant konur. Bununla birlikte çapraz bağlar alınarak yapılan bir cerrahi işlemdir. Yarım diz protezlerinde sadece iç yada dış eklem yüzü değiştirilir. Çapraz bağlar korunur. Böylece daha az kemik kaybı oluşur ve bağlar korunduğu için eklem hareketleri daha fizyolojiktir.

Kimlere Uygulanır?

35-65 yaş aralığında dizinde artroz(kreçleme) başlayan hastaları tedavi etmek oldukça zordur. Çünkü bu hastalara total (tam) protez yapmak için çok erkendir. Protez yıprandığında tekrar değiştirmek zorunda kalınacaktır. Bu yaş aralığında olup sadece tek bir eklem yüzeyinde (iç yada dış komparman) artrozu (kreçleme) bulunan hastalar için idealdir. Bu cerrahi işlemde başarı hasta seçimine bağlıdır.

İyileşme Süreci Nasıldır?

Tam protezlere göre daha hızlı bir iyileşme olmaktadır. Bunun nedeni daha az kesi, daha az kemik kaybı ve bağların korunmasıdır.

Aybars Tekcan, Ortopedi, Ortopedi Ve Travmatoloji, OrtopediVeTravmatoloji
Aybars Tekcan, Ortopedi, Ortopedi Ve Travmatoloji, OrtopediVeTravmatoloji

Resim: Medial(iç) kompartmana yerleştirilen Unikondüler Diz Protezi