ortopedi-travmatoloji-ortopedivetravmatoloji-aybarstekcan-meniskus-yirtiklari

Menisküs Yırtıkları Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Menisküs yırtıkları ,menisküs dokusu diz ekleminde iki kemik arasında bulunan şok emici özelliği bulunan özel bir dokudur. Diz ekleminde iç ve dış olmak üzere iki adet bulunur. Bu dokunun damar ve sinir iletimi yoktur. Menisküs dokusunun damar yapısına göre beyaz-beyaz, beyaz-kırmızı ve kırmızı-kırmızı olarak isimlendirdiğimiz üç kısmı vardır. Beyaz-beyaz ve beyaz-kırmızı olan bölümlerinin iyileşme yeteneği bulunmamaktadır.

Menisküs Yırtıkları Belirtileri Nedir?

Özellikle merdiven inip-çıkma ve çömelme esnasında yırtığın olduğu tarafta ağrı oluşur. Dizde şişlik, kilitlenme ve yanma eşlik edebilir. Kilitlenme oluşması menisküsün yırtılarak eklem içine doğru yer değiştirmesi ile oluşur.

Menisküs Yırtıkları Nasıl Olurşur?

Oluş mekanizması gençlerde ve yaşlılarda farklıdır. Gençlerde menisküsler spor yaralanması gibi ciddi bir travmayla oluşur. Bu yaralanmalarda menisküs yırtığına bağ ve/veya kıkırdak yaralanmaları eşlik edebilir.  Ileri yaşla birlikte menisküs dokusu özelliğini yitirerek dejenere olur. Böylece ufak travmalarla yırtılabilir.

Tanı Nasıl Konur?

Oluş mekanizması tanıda oldukça yardımcıdır. Öncelikle hikaye dinlenmeli ve ayrıntılı fizik muayene yapılmalıdır. Bunların sonucunda tanı büyük oranda konabilir. Menisküs yaralanmalarında en güvenilir tanı yöntemi MRdır. MR ile hem menisküs hem de diğer yapılar değerlendirilir. MR ile büyük ölçüde tanı kesinleştirilir. Fakat az da olsa yırtık yok iken var gibi görülebilir. Bu nedenle yırtık tanısı sadece MR ile konmaz.

Menisküs Yırtıkları Tedavi Süreci

Menisküs yırtığının iyileşme potansiyeli yoktur. Bu nedenle kırmızı-kırmızı bölgede bulunan yırtıklar haricinde artroskopik cerrahi ile yırtık bölümün alınması(menisektomi) ile tedavi edilir. Kırmızı-kırmızı bölgedeki yırtıklar dikiş konarak menisküs onarımı yapılır.  Ileri yaştaki hastalarda menisküs yırtığına kıkırdak yıpranması da eşlik edebilir. Bu durumda fizik muayene ve MR bulguları daha kazanmaktadır. Bulgulara göre uygun tedavi seçilir. Tam olmayan menisküs yırtıklarında tedavi kas güçlendirici egzersiz ve antienflamatuar ilaçlardır. Menisektomi sonrasında ileri dönemde kıkırdak dejenerasyonuna yatkınlık oluşur. Bunu engellemek için kadavradan yada sentetik menisküs nakli yapılabilmektedir. Zor bir cerrahidir ve kemik ameliyatı eklemek gerekebilir. Yapılan çalışmalarda dejenerasyonu engellemediği fakat menisektomi sonrası oluşan eklem ağrısını azalttığı bildirilmektedir.