Aybars Tekcan, Ortopedi, Ortopedi Ve Travmatoloji, OrtopediVeTravmatoloji

Çocuklar İçin Sporun Fazlası Faydalı Mıdır? Spora Ne Kadar Vakit Ayırmalıdır?

Çocuklar için spor ;Amerikan Sağlık Departmanı göre sağlıklı büyüme için 6 ile 17 yaş arasındaki çocukların günde en az 60 dakika yani haftada 7 saat spor yapması önermektedir. İsviçre’de yapılan bir çalışmaya göre haftada çocukların büyümesinde en iyi etkileyen süre 14 saat olarak belirtilmiştir. Haftada 14 saat üzeri spor yapmak sağlıklarına zarar verebileceğine vurgu yapılmaktadır.
Bu çalışma 16 ile 20 yaş aralığında bulunan 1295 İsviçre vatandaşı çocuklar üzerinde yapılmış olup BMJ journal Archives of Disease in Childhood dergisinde yayınlanmıştır.
Çocuklar aktivite düzeyine göre gruplanmışlardır; çok düşük aktivite (haftada 0-3.5 saat), orta düzeyde aktivite (haftada 3.6-10.5 saat), yüksek aktivite ( haftada 10.6-17.5 saat), and çok yüksek aktivite (haftada 17.5 saatten fazla). Bu çocukların 35%’i çok düşük aktivite, 41.5%’i orta düzeyde aktivite , 18.5%’i yüksek aktivite ve 5%’i çok yüksek aktivite düzeyi içindeydi.

Çocuklar için spor aktivite tablosu:
Aktivite Düzeyi   Haftalık spor saati            Çocukların yüzdesi

Düşük                     0-3.5 saat arası                          %35
Orta                         3.6-10.5 saat arası                    %41.5
Yüksek                    10.6-17.5 saat arası                   % 18.5
Çok yüksek            17.5 saaten fazla                         %5

Bu çocuklar Dünya sağlık Örgütünün belirlediği psikolojik durumu sorgulayan Well-Being İndex (iyilik endeksi) ile değerlendirilmiştir. 13 puan ve altı alan “kötü” olarak değerlendirilmiştir.

Düşük ve çok yüksek aktivite gösteren çocuklarda iyilik endeksleri 13 puan altında bulunmuştur. Orta ve yüksek aktivite gösteren çocukların puanları daha yüksektir.
Fiziksel aktivite depresyonu, stresi ve kaygıları azaltarak, pozitif ruhsal iyilik sağlar. Pozitif ruhsal iyilik çocuğun özgüvenini arttırır ve zihinsel aktivitesini arttırır.
Haftada 14 saatten fazla çocuklar için spor fiziksel aktivitenin bu olumlu etkileri zarar verici hale gelebilmektedir. Bu nedenle anne ve babalar çocukları yakın takip ederek çocuğun fizik kapasitesi üzerinde zorlamamaları önerilmektedir.