ortopedi-travmatoloji-ortopedivetravmatoloji-aybarstekcan-meniskus-yirtiklari

Ayak Sağlığına Uygun Spor Ayakkabı Seçimi

Spor ayakkabı seçimi yaparken ,yaptığınız spora ve ayağınıza uygunluğu konfor ve performansınızı arttırır, daha önemlisi, spor yaralanmalarından sizi korur. Günümüzde spor ayakkabılar aktivitenize uygun olarak üretilmektedir. Eğer tek bir sporu haftada 2 ve daha üzeri yapıyorsanız bu spora spesifik ayakkabı kullanmanız gerekir. Örneğin koşu ayakkabısı, spor ayakkabısı, kranpon gibi… eğer farklı dallarda çeşitli sporlar yapıyorsanız cross-trainer tipi ayakkabıları seçmeniz önerilir.

Spor Ayakkabı Seçimi İçin İpuçları

 • Günün sonunda ayaklarda ödem olması nedeniyle ayağınız biraz daha genişler. Bu nedenle ayakkabınızı günün sonunda yada aktivite sonrasında deneyerek alın.
 • En iyi oturan ayakkabıyı bulmak için spor yaparken kullandığınız çorap ile ayakkabınızı deneyin.
 • Mağazada denediğiniz ayakkabı ile halıda ve sert zemin gibi farklı alanlarda yürümeye çalışın.
 • En uzun parmağınızdan en az 1-1.5 cm daha geniş olmasına dikkat edin.
 • Ayakkabının arka kısmı topuğunuzu hafif derecede sarmalı ve stabiliteyi sağlamalı.
 • Ayakkabının ön kısmında belirli bir boşluk olmalı ve ayak parmaklarınızı kıvırmanıza izin vermeli.
 • Her iki ayağınızı giyerek deneme yapın.
 • Ayakkabının rafta çok beklemediğinden emin olunmalı. Çünkü yük emilimi(şok absorbsiyonu) sağlayan yüzey zaman içinde kullanılmasa bile özelliğini kaybederek tamponlama fonksiyonunu yitirir.

Spor Ayakkabı Tipleri

Spor ayakkabı seçimi yaparken ayakkabı tipleri aktivite için en önemli faktördür.Bu ayakkabı tipleri şöyledir :

Koşu Ayakkabıları

Son zamanlarda en çok araştırma yapılan ve ilerlemeler kaydedilen ayakkabılar koşu ayakkabılarıdır. Koşu ayakkabıları 3 kategoriye ayrılır. Ayak yapınızına göre bu kategorilerden seçim yapmak gerekir.Nötral ayakkabılar yüksek arkı olan sert tabanlı ayakkabılardır. Bu ayakkabılar supinatör dediğimiz ayak yapısına sahip koşucular için uygundur. Tamponlama fonksiyonunu gösteren EVA materyali tek renktir. EVA farklı dansitelerde bulunur ve az yada çok tamponlama desteği sağlar. Bu tipte tampon desteği daha azdır. Stabil  ayakkabılarda hafif ve orta derecede ark desteği sağlar. Bu ayakkabılar koşu sırasında iç tarafa çökme oluşan hastalar içindir. Ayakkabı tabanında  iki yada üç farklı gri tabaka bulunur. Bu gri tabaklar farklı dansitede olup daha fazla destek olduğunu gösterir.  Bu ayakkabılar pronatör tipi ayak yapısı içindir ve iç arkı destekler. Hareket kontrollü ayakkabılar ileri derecede pronasyonu olan koşucular içindir. Bu ayakkabılar en fazla desteğin bulunduğu ayakkabılardır. Bu modelleri  İleri düz tabanlığı bulunan yada kilosu fazla olan kişilerin tercih etmesi  gerekir. Bu modellerde stabilizasyonu arttıran ilave bir materyal ile desteklenir.Bu durumda ayak yapınızın nasıl olduğu saptanması gerekir.  Bu konuda bir ortopedi hekiminden yardım almanız gereklidir. Kendinizin kabaca saptaması için şu yöntem uygulanabilir: ıslak ayak ile bastığınızda ayak iziniz düz ve geniş ise pronasyon ayak tipine sahipsiniz. Eğer ayak izinizde iç taraf hiç oluşmadıysa pronasyon ayak tipine sahip olduğunuz söylenebilir.

ortopedi-travmatoloji-ortopedivetravmatoloji-aybarstekcan-meniskus-yirtiklari
ortopedi-travmatoloji-ortopedivetravmatoloji-aybarstekcan-meniskus-yirtiklari
 • Cross trainer tipi ayakkabılar:

Sizi spordan spora götürebilir. Farklı sporlar için tasarlanmış ayakkabılardır. Fakat günde 7-8 km’den fazla  koşu yapmak isteyenler için uygun değildir. Eğer tabanında koşu için dişli bir taban var ise salon sporlarında kullanmak çok zordur. Spor yaralanmalarına neden olabilir.  

 • Yürüyüş ayakkabıları:

Yürüyüş ayakkabıları iyi şok absorpsiyonu ve daha düz dişli tabanı sayesinde stabiliteyi sağlar. Stabilite yürüyüş sırasında çok önemlidir. Eğer ayak eklemlerinde artroz mevcut ise kayık tabanlı (rocker bottom) ayakkabılar tercih edilebilir.

 • Salon ayakkabıları:

Bu ayakkabıların sert dişleri bulunan tabanları vardır ve deriden üretilir. Basketbol, voleybol ve tenis için üretilirler. Tüm yönlere karşı stabilite sağlamak amacıyla üretilirler. Bilek altı ve bilek üzeri olarak iki tip üretilirler. Yükselme ve yere iniş sırasında ayak bileğini korumak için bilek üzeri ayakkabılar basketbol için kullanılır.

 • Çivili  ayakkabılar:

Futbol, hokey, basebol gibi bir çok sporda kullanılır. Tabanında bulunan çiviler plastikten yada metalden yapılabilir. Çok farklı tipleri olması nedeniyle bu ayakkabıları almadan önce bir profesyonelden destek alınmalıdır.