Aybars Tekcan, Ortopedi, Ortopedi Ve Travmatoloji, OrtopediVeTravmatoloji

Ayak Bileği Bağ Yaralanmaları

AYAK BİLEĞİ BAĞ YARALANMALARI, BAĞ KOPMASI

Ayak bileği bağ yaralanması yada bağ kopması sportif faatliyetler sırasında olabileceği gibi günlük işler sırasındaki burkulmalar ile de oluşabilir. Ayak bileğinde şiddetli ağrı, fonksiyon kaybı ve şişlik eşliğe ek olarak ayak bileğinde güvensizlik hissi eşlik eder. Bağ yaralanmaları sonrasında hastalarda tekrarlayan ayak bileği burkulmaları meydana gelir. En sık olarak ayak bileği dış yan bağ yaralanmalarını görmekteyiz.

Ayak bileğinin dış tarafında 3 adet önemli bağ bulunur. Anterior talofibular bağ (ATFL)  önde bulunur ve en zayıf olanıdır. Calcaneofibular ligament (CFL)  ayak bileği ile topuk kemiği(calcaneus) arasındaki bağlantıyı oluşturur. Posterior talofibular ligamant(PTFL) arka tarafta olup en güçlü olanıdır. Dış yan bağ yaralanmalarında ise en sık ATFL ve CFL yaralanmaları karşımıza gelir. Bu hastaların tanısı fizik muayenedeki gevşeme bulguları ile ve stres altında çekilen özel grafiler ve MR kullanılarak yapılır.

Ayak bileği bağ yaralanması yada kopması yeni olmuş (akut)  hastalarda 4-6 hafta ayak bilekliği kullanmak  ve fizik tedavi uygulamaktır. Bu sürede bağ iyileşmesi sağlanabilir. Tedavi sonrasında hasta  fizik muayene ve stres grafileri ile tekrar  değerlendirilir. Eğer gevşeme devam ediyor ve iyileşme sağlanamıyor ise ameliyata karar verilir. Bağ kopması iyileşmez ise hastanın ayak bileği burkulmaları devam eder. Burkulmalar sonucunda ayak bileği kıkırdak yaralanmaları da eklenerek tedavi edilmesi daha güç sonuçlar doğurabilir.

Aşağıda stres grafisi değerlendirilmesinin nasıl yapıldığını ve  ayak bileği bağ kopması olan bir hastamda yapılan stres grafisi ile birlikte ameliyat sonrası iyileşmeyi gösteren grafileri sunuyorum.

Yapılan stres grafisinde bağ yaralanmasının olmadığı görülüyor.

Stres grafisinde açılanma net olarak görülüyor. Bu hastada ATFL ve CFL yaralanması birlikte.
Yapılan operasyon ile ATFL ve CFL 2 adet ankor sütür kullanılarak yerine tekrar dikildi. Stres grafisinde bağların görevini yaptığı ve açılanmanın olmadığı görülüyor. Hasta normal hayatına döndü ve spor yapmaya başladı.